11. 100 sposobów motywowania innych

Tematyka motywacji jest chyba obecna w większości obszarów ludzkiego funkcjonowania. Chodzi przecież nie tylko o motywowanie pracowników, o dotarcie do zawodników czy studentów aby chcieli z siebie dać więcej. Czasem motywacja dotyczy zaangażowania dzieci w obowiązki domowe. 


Steve Chander  i Scott Richardson zgodnie z tytułem „100 sposobów motywowania innych”  przedstawiają sto rozdziałów, z absolutnie przeróżnymi technikami, narzędziami i wariantami motywacji pracowników. I krytycy powiedzieli by, że część tych narzędzi wyklucza siebie nawzajem, jednak zwolennicy tego typu zestawień powiedzą, że każdy znajdzie coś dla siebie. Myślę, że może po części aby chronić się przed taką krytyką autorzy zaczęli książkę od zdania, które mnie naprawdę na dłuższą chwilę powstrzymało przed dalszą lekturą. A brzmi ono:  Nie wierz w nic, co przeczytasz w tej książce.
Publikacja jest skierowana głównie do menadżerów, kierowników zarządzających zespołami, ale sądzę że uważny czytelnik będzie mógł te sposoby wykorzystać na naprawdę wielu płaszczyznach. Jak choćby ćwiczenia dotyczące stylów dowodzenia. Autorzy proponują byś wypisał sobie na kartce imię i nazwisko osoby którą szanujesz i podziwiasz jako lidera. Czasami są to postacie literackie -  Churchill,  generał Maksimus z Gladiatora czy choćby twój trener pływania. Następnie wypisz trzy cechy tej osoby, które najbardziej ci imponowały. I jak się często okazuje wybierasz takie cechy, które sam, choćby w małym stopniu posiadasz, a to może wskazywać na fakt, że idziesz w kierunku swojego naturalnego stylu przewodzenia innym.
Autorzy poruszają czasem zupełnie oczywiste wątki: Znaj swój cel.  Przestań gadać.  Skup się !  Ostatni przykład wydaje się banalną radą, bo mówi o oczywistej konieczności koncentracji w pracy, a tym bardziej w pracy lidera. Autorzy podają proste ćwiczenie na zwiększenie poziomu koncentracji, i to w konkretnej sytuacji zawodowej. Może zatem warto zajrzeć do książki, aby przypomnieć sobie to co wydaje się znane wszystkim, bo oczywistość, jednak skutecznie zrealizowana pomoże zmotywować Ciebie i pracowników.
Cytat obrazujący: Jeśli myślisz, że motywowanie innych jest trudne -  tak się staje. Bez różnicy. Tak, jak napisał Szekspir: „Nic nie jest dobre, ani złe. To myślenie sprawia, że takim się staje”.