3. Zaczynaj od Dlaczego

Dziś książka człowieka, który ma dziesiątki filmików na YT. Wydawać by się mogło więc, że nie do końca wiadomo czy warto ją czytać. Warto,  bo w Zaczynaj od dlaczego Simon Sinek daje nam możliwość zastanowienia się, wglądu w siebie i poszukania dlaczego mamy nie tylko rozwijać siebie swoją firmę, ale czasem wręcz zmieniać świat.


Autor podaje przykłady takich ludzi jak Walt Disney czy Stece Jobs, którzy tworząc własne firmy zaczynali to budowanie od tego co było ich odpowiedzią na to  -  dlaczego  to robią. Jobs zrewolucjonizował świat komputerowy nie dlatego, że chciał tworzyć komputery, jego powodem, dlaczego chciał działać był bunt przeciwko systemowi. Innym świetnym przykładem firmy opartej na filozofii Dlaczego, jest Harley Davidson, bo ludzie nie tylko czekają długo na odbiór swojego motocykla miesiącami, choć w salonie innych producentów mogli by mieć motor natychmiast, ale co ciekawsze wręcz tatuują sobie logo tej firmy na swoim ciele. Tak na marginesie NPS firmy Harley jest jednym z najwyższych na świecie. Nie dlatego, że ich motocykle są we wszystkim najlepsze, bardziej dlatego, że symbolizują to, dlaczego człowiek chce nimi jeździć. Symbolizują wolność.
Książka pokazuje jednak, że jeśli chcemy otworzyć firmę, wejść w świat biznesu to warto nie tylko wiedzieć dlaczego chcemy to robić, ale także jak  oraz co mamy robić. Przykład Walta Disneya pokazuje, że gdyby nie jego brat, który wcześniej pracował w bankowości i  zajął się finansami, wspaniałe bajki, które dziś wszyscy znamy, były by jedynie wizją Walta….
To co jest istotne, dla mnie jako naukowca, to fakt, że Sinek nie tylko wymienia przykłady firm, ale także pokazuje biologiczne podstawy funkcjonowania swojej filozofii.
Myśląc o tej książce przypominam sobie także film w którym to w przemówieniu jakie szef firmy wygłasza do swoich pracowników pojawia się filozofia Dlaczego. Film to Ukryte piękno, a szefem jest Will Smith. I zastanawia mnie, że skoro film wszedł na ekrany w 2016 roku to znaczy, że filozofia zaczynania od dlaczego  już kilka lat temu była znana w Stanach. Sądzę, że warto ją zakorzenić i rozprzestrzeniać także w naszym kraju.  Wówczas może mniej będzie ludzi, którzy pracują jedynie z pobudek finansowych, z coraz więcej tych którzy wiedzą dlaczego chcą coś robić…
 
Ps. Film Ukryte piękno także i jak najbardziej polecam. I to naprawdę z całego serca.